sobota, 19 maja 2012

Czeska telewizja: jesteśmy zaskoczeni faktem chęci wydobycia uranu zaraz za naszą granicą...

W publicznej telewizji České televize nadano materiał o niepokojach wywołanych poszukiwaniami uranu w rejonie Jeleniej Góry (Stara Kamienica)
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/212411000140424-udalosti-v-regionech/obsah/200097-obavy-z-polske-tezby-uranu-v-ceskem-pohranici/
jak widać sprawa nabiera rozmachu międzynarodowego...

1 komentarz:

 1. http://www.surowce-naturalne.pl/wiadomosc/nowe-prawo-geologiczne-i-gornicze-projekty-zmian

  Jest propozycja zmiany ustawy prawo geologiczne i górnicze,będzie można dokonywać odwiertów w celu poszukiwania złóż na 5000 m bez opinii środowiskowej ( czytaj -bez konsultacji społecznych) to jakiś kosmiczny absurd.Dzisiaj prawie każde złoże polimetaliczne opłaca się wydobywać przy 1% zawartości.Polska będzie jedna wielką kopalnią( w konsekwencji z trującymi wodami głębinowymi).
  Mechanizm działania jest szatański:
  Zbadane i opisane złoże MUSI(zgodnie z nowym prawem górniczym)zostać wpisane do planu zagospodarowania przestrzennego i wtedy już może powstać tylko kopalnia. Żegnaj agroturystyko i czyste środowisko.
  Eksploatacja czegokolwiek dzisiaj metodami głębinowymi to tysiące metrów sześciennych wody z różnymi chemikaliami wtłaczane pod ziemię. Wodę następnie należy wypompować i umieścić w stawach osadowych. Nie wiadomo co z nią potem zrobić. Pewnie wyparuje. Gwarancji, że podczas wtłaczania wody pod ziemię nie zostaną zanieczyszczone źródła wody pitnej nie ma żadnej. Wystarczy mała nieszczelność w otulinie wywierconego otworu lub nieznane szczeliny i uskoki górotworu. !!!!5000 m !!!!!to jakiś absurd - najgłębsza kopalnia na świecie ma 3600m w RPA - CO TO MA BYĆ?????????????

  OdpowiedzUsuń